Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Track and Field

Home
Track and Field Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Track and Field
Monday, February 27, 2023
Bermuda Athletes Compete in Speed Capital Invitational

IslandStats.com
Bermuda National Athletics Association athletes competed at the Speed Capital South Florida Invitational in Davey Florida.

The group captured 10 medals in total, 3 Gold, 5 Silver, and 2 Bronze.

Jadea Grant finished third in the Girls 15-16 Division 1500m clocking a time of 5:19.63, she would also finish 2nd in the Girls 800m stopping the clock in 2:28.58.

Jíauza James finished 2nd in the Menís 17-18 Division 1500m clocking a time of 4:27.94, he finished 2nd competing in the Menís 110m Hurdles clocking 17.28, and he finished second in the Menís Long Jump.

With a time of 1:02.67, Saniya Place finished 8th competing in the Girls 14 Division 400m race.

Also competing in the Girls 14 Division Pria Wilson finished 6th in the Girl's 200m race clocking 26.84, she then finished 3rd in the Girl's 100m dash clocking 12.83.

Lashee Jones competing in the Girls 14 Division finished 4th in the 200m Dash clocking 26.53, she also finished 4th in the 400m dash clocking 1:01.97.

Ií Aura Golding won the 17-18 Girls Division 100m Hurdles clocking 16.42, she would then finish 9th in the Womenís 200m Dash clocking 27.86.

Azari Jones would win two events in the Girls 14 Division, she claimed the 1500m race win in a time of 5:23.94, and she also claimed the win in the 800m race clocking 2:28.75.

With a time of 5:24.00, Fenella Wightman finished 5th in the Girls 15-16 Division 1500m race.

Miles Outerbridge competing in the Boys 15-16 Division 100m finished 7th clocking 11.32, before finishing 4th in the 200m Dash clocking 22.99.

Competing in the Womenís 17-18 Division Maya Bean finished 13th in the 200m Dash clocking 29.16, before clocking a time of 13.53 competing in the 100m Dash finishing 12th.

Amaris Munya finished 2nd competing in the Girls 14 Division 800m clocking a time of 2:29.76, she then finished 7th in the 400m clocking a time of 1:02.55.

Daelyn Scott competed in the Boys 14 Division finishing 9th in the 100m clocking 12.32, he would also finish 7th competing 400m Dash clocking 58.83.

 
 
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com