Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Motor Sports

Home
Motor Sports Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Motor Sports
Sunday, March 20, 2022
Bermuda Karting Club Trophy Day #4 Round-Up

IslandStats.com
The Bermuda Karting Club 2021-2022 season continued with Trophy Day #4 Ė AMSOIL Trophy Day 2022 at the Southside Motor Sports Park.
Click Here to see Pictures of Bermuda Karting Club Trophy Day #4 2022

The Tag Senior Class saw Blake Horseman in the winnerís circle in two of the three races, Horseman won the first two races of the day, before Jíauza James won race three. The L206 Senior Class saw three different winners, Jason North won the first race, David Barbosa would drive to victory in the second race, and Scott Barnes, won race three.

Brandon Franks won all three races in the Shifter Stock Class, while Shannon Caisey won the first race, DíNico Durrant won race two, and Devon Durrant won race three in the Modified Shifter Class, the Cadet Class had two different winners, Syah Pedro won the first race, with Jonah Moniz, winning the second and third races.

Tag Senior Class

Race 1


1 Blake Horseman

2 J'auza James
3 Brian Bulhoes
4 Bilal Binns
5 Chris Ricca
6 Jayden Brimmer
7 Nile Bean

Race Two

1 Blake Horseman

2 Brian Bulhoes
3 Chris Ricca
4 Bilal Binns
5 Nile Bean
6 Jayden Brimmer
7 J'auza James

Race Three

1 J'auza James

2 Brian Bulhoes
3 Blake Horseman
4 Chris Ricca
5 Bilal Binns
6 Jayden Brimmer
7 Nile Bean

L206 Senior Class

Race One


1 Jason North

2 Scott Barnes
3 David Barbosa
4 Marc Tucker
5 Robert Wheatley
6 Nick Jagoda -A&D
7 Brian Hall

Race Two

1 David Barbosa

2 Scott Barnes
3 Jason North
4 Marc Tucker
5 Robert Wheatley
6 Nick Jagoda - A&D
7 Brian Hall

Race Three

1 Scott Barnes

2 David Barbosa
3 Jason North
4 Marc Tucker
5 Robert Wheatley
6 Nick Jagoda - A&D
7 Brian Hall

Shifter Stock

Race One


1 Brandon Franks

2 Ryan Rebello
3 Ryan Burgess
4 J'auza James
5 Jorja Thomas
6 Ben Savill
7 Stephen Corrado

Race Two

1 Brandon Franks

2 Stephen Corrado
3 Ryan Rebello
4 Ryan Burgess
5 J'auza James
6 Jorja Thomas
7 Ben Savill

Race Three

1 Brandon Franks

2 Ryan Burgess
3 Stephen Corrado
4 Ryan Rebello
5 Jorja Thomas
6 J'auza James
7 Ben Savill

Modified Shifter Class

Race 1


1 Shannon Caisey

2 Devon Durrant
3 D'Nico Durrant

Race 2

1 D'Nico Durrant

2 Devon Durrant
3 Shannon Caisey

Race 1

1 Devon Durrant

2 Shannon Caisey

Cadet Class

Race 1


1 Syah Pedro

2 Jonah Moniz
3 James Bardon

Race 2

1 Jonah Moniz

2 James Bardon
3 Syah Pedro
4 Roman Wilkinson
5 Lucas Flood

Race 3

1 Jonah Moniz

2 Syah Pedro
3 James Bardon
4 Lucas Flood
5 Roman Wilkinson

 
 
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com