Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Motor Sports

Home
Motor Sports Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Motor Sports
Sunday, February 17, 2019
Bermuda Karting Club Round Up

IslandStats.com
The Bermuda Karting Club’s season continued at the Rubis Southside Motor Sports Park with some competitive racing taking place.

Nathan Decosta won all three races in the Cadet Class, while Scott Barnes took the checkered flag in the three races in the Tag Senior Class.

David Barbosa took the checkered flag in two of the three races in the L206 Masters Class, while Jeff Sousa won the other game. Ed Cook won two of the three races in the L206 Senior Class and Justin Lindo won the other.

The Tag Junior Class saw Nile Bean win all three races, while Scott Barnes won all three races in the Shifters Stock Class.

Cadet Class

Race 1


1 Nathan Decosta

2 Nile Bean

Race 2

1 Nathan Decosta

2 Nile Bean

Race 3

1 Nathan Decosta

2 Nile Bean

Tag Senior Class

Race 1


1 Scott Barnes

2 Mark Selley
3 Blake Horseman
4 David Barbosa
5 Ryan Burgess
6 Brian Monk
7 Richard Talbot

Race 2

1 Scott Barnes

2 David Barbosa
3 Ryan Burgess
4 Richard Talbot
5 Brian Monk
6 Blake Horseman
7 Mark Selley

Race 3

1 Scott Barnes

2 Mark Selley
3 Blake Horseman
4 Ryan Burgess
5 David Barbosa
6 Brian Monk
7 Richard Talbot

L206 Masters Class

Race 1


1 David Barbosa

2 Bobby DeCosta
3 Jeff Sousa
4 Travis Lewis
5 Robert Wheatley
6 Steven Bridges
7 Michael Smith

Race 2

1 David Barbosa

2 Travis Lewis
3 Jeff Sousa
4 Bobby DeCosta
5 Robert Wheatley
6 Steven Bridges
7 Michael Smith

Race 3

1 Jeff Sousa

2 Travis Lewis
3 Bobby DeCosta
4 Robert Wheatley
5 Steven Bridges
6 Michael Smith
7 David Barbosa

L206 Senior Class

Race 1


1 Justin Lindo

2 Edward Cook
3 Kenneth Harrison
4 Max Correia
5 Scott Barnes

Race 2

1 Edward Cook

2 Justin Lindo
3 Kenneth Harrison
4 Max Correia
5 Scott Barnes

Race 3

1 Edward Cook

2 Justin Lindo
3 Kenneth Harrison
4 Max Correia
5 Scott Barnes

Tag Juniors Class

Race 1


1 Nile Bean

2 Ashley Horseman
3 Jauza James
4 Jaden Maplas
5 Jayden Brimmer

Race 2

1 Nile Bean

2 Jauza James
3 Ashley Horseman
4 Jaden Maplas
5 Jayden Brimmer

Race 3

1 Nile Bean

2 Ashley Horseman
3 Jauza James
4 Jaden Maplas
5 Jayden Brimmer

Shifters Class Stock

Race 1


1 Scott Barnes

2 Ryan Rebello
3 Owen DeCosta
4 Ryan Lopes

Race 2

1 Scott Barnes

2 Ryan Rebello
3 Owen DeCosta

Race 3

1 Scott Barnes

2 Ryan Lopes
3 Ryan Rebello
4 Owen DeCosta

 
 
Monday, February 04, 2019
Mitchell Has Tough Day in Dominican Republic

Mitchell Flying High in Dominican
IslandStats.com
Jyire Mitchell competed in the 2018-2019 Motocross Winter Championship in the Dominican Republic.

With racing held at the Caribbean MX Race Park, Mitchell had a tough day but fought through it.

Mithcell’s bike broke in first Moto, he was able to borrow another bike and the brakes went on this bike, but he was able to finish 3rd in the Second Moto.
Sunday, February 03, 2019
Bermuda Karting Club Round Up

IslandStats.com
The Bermuda Karting Club’s season continued at the Rubis Southside Motor Sports Park with a full day of racing.

Nile Bean won all three races in the Cadet Class, while there were three different winners in the three races in the Tag Senior Class, David Selley, Blake Horseman and Scott Barnes all took the checkered flag.

David Barbosa took the checkered flag in two of the three races in the L206 Masters Class, while Jeff Sousa won the other game. Ed Cook won two of the three races in the L206 Senior Class and Justin Lindo won the other.

The Tag Junior Class saw Jorja Thomas win two of the three races, while Jauza James won the other, Scott Barnes won two of the three races in the Shifters Stock Class and Ryan Rebello won the other. Austin Riley won all three Shifters Modified Class races on the day.

Cadet Class

Race 1


1 Nile Bean

2 Nathan Decosta
3 Jacob Hines

Race 2

1 Nile Bean

2 Nathan Decosta
3 Jacob Hines

Race 3

1 Nile Bean

2 Nathan Decosta
3 Jacob Hines

Tag Senior Class

Race 1


1 David Selley

2 Blake Horseman
3 Ryan Burgess
4 Richard Talbot
5 Brian Monk
6 Scott Barnes
DNF Mark Selley

Race 2

1 Blake Horseman

2 Scott Barnes
3 David Selley
4 Richard Talbot
5 Brian Monk
6 Ryan Burgess

Race 3

1 Scott Barnes

2 Blake Horseman
3 David Selley
4 Brian Monk
5 Richard Talbot
6 Ryan Burgess

L206 Masters Class

Race 1


1 David Barbosa

2 Jeff Sousa
3 Steven Bridges
4 Robert Wheatley
5 Travis Lewis
6 Bobby DeCosta
7 Michael Smith

Race 2

1 David Barbosa

2 Jeff Sousa
3 Robert Wheatley
4 Steven Bridges
5 Bobby DeCosta
6 Travis Lewis
7 Michael Smith

Race 3

1 Jeff Sousa

2 David Barbosa
3 Robert Wheatley
4 Travis Lewis
5 Steven Bridges
6 Bobby DeCosta
7 Michael Smith

L206 Senior Class

Race 1


1 Ed Cook

2 Justin Lindo
3 Max Correia
4 Scott Barnes

Race 2

1 Ed Cook

2 Justin Lindo
3 Max Correia
4 Scott Barnes

Race 3

1 Justin Lindo

2 Max Correia
3 Ed Cook
4 Scott Barnes

Tag Juniors Class

Race 1


1 Jorja Thomas

2 Jauza James
3 Ashley Horseman
4 Jaden Malpas
5 Jayden Brimmer

Race 2

1 Jorja Thomas

2 Jauza James
3 Ashley Horseman
4 Jaden Malpas
5 Jayden Brimmer

Race 3

1 Jauza James

2 Ashley Horseman
3 Jaden Malpas
4 Jayden Brimmer
5 Jorja Thomas

Shifters Class Stock

Race 1


1 Ryan Rebello

2 Scott Barnes
3 Owen DeCosta
4 Ryan Lopes
DNF Rian Lindo

Race 2

1 Scott Barnes

2 Ryan Rebello
3 Ryan Lopes
4 Owen DeCosta
5 Rian Lindo

Race 3

1 Scott Barnes

2 Ryan Rebello
3 Owen DeCosta
4 Ryan Lopes
5 Rian Lindo

Shifters Class Modified

Race 1


1 Austin Riley

2 Ben Savill

Race 2

1 Austin Riley

2 Ben Savill

Race 3

1 Austin Riley

2 Ben Savill

 
 
Sunday, January 20, 2019
Bermuda Karting Club Round Up

IslandStats.com
The Bermuda Karting Club’s season continued at the Rubis Southside Motor Sports Park with a full day of racing.

Nathan Decosta won all three races in the Cadet Class, while Scott Barnes won two of the three races in the Tag Senior Class with David Selley winning the other race on the day.

David Barbosa took the checkered flag all three times in the L206 Masters Class, while Ed Cook won two of the three races in the L206 Senior Class and Justin Lindo added the other.

The Tag Junior Class saw Ashley Horseman win two of the three races, while Jauza James won the other, Ryan Rebello won two of the three races in the Shifters Stock Class and Scott Barnes won the other. Austin Riley won all three Shifters Modified Class races on the day.

Cadet Class

Race 1


1 Nathan Decosta

2 Jacob Hines

Race 2

1 Nathan Decosta

2 Jacob Hines

Race 3

1 Nathan Decosta

2 Jacob Hines

Tag Senior Class

Race 1


1 Scott Barnes

2 David Selley
3 Blake Horseman
4 Mark Selley
5 Richard Talbot
6 Brian Monk
7 Bobby DeCosta
8 Kenneth Harrison

Race 2

1 Scott Barnes

2 David Selley
3 Blake Horseman
4 Mark Selley
5 Richard Talbot
6 Brian Monk
7 Bobby DeCosta
8 Kenneth Harrison

Race 3

1 David Selley

2 Blake Horseman
3 Scott Barnes
4 Richard Talbot
5 Mark Selley
6 Brian Monk
7 Bobby DeCosta
8 Kenneth Harrison

L206 Masters Class

Race 1


1 David Barbosa

2 Travis Lewis
3 Bobby DeCosta
4 Jeff Sousa
5 Robert Wheatley
6 Michael Smith

Race 2

1 David Barbosa

2 Bobby DeCosta
3 Robert Wheatley
4 Travis Lewis
5 Jeff Sousa
6 Michael Smith

Race 3

1 David Barbosa

2 Travis Lewis
3 Robert Wheatley
4 Jeff Sousa
5 Bobby DeCosta

L206 Senior Class

Race 1


1 Ed Cook

2 Scott Barnes
3 Justin Lindo

Race 2

1 Ed Cook

2 Scott Barnes
3 Justin Lindo

Race 3

1 Justin Lindo

2 Ed Cook
3 Scott Barnes

Tag Juniors Class

Race 1


1 Ashley Horseman

2 Jorja Thomas
3 Jauza James
4 Jaden Malpas
5 Jayden Brimmer

Race 2

1 Ashley Horseman

2 Jauza James
3 Jorja Thomas
4 Jaden Malpas
5 Jayden Brimmer

Race 3

1 Jauza James

2 Ashley Horseman
3 Jorja Thomas
4 Jaden Malpas
5 Jayden Brimmer

Shifters Class Stock

Race 1


1 Scott Barnes

2 Ryan Rebello
3 Owen DeCosta
4 Ryan Lopes
5 Rian Lindo

Race 2

1 Ryan Rebello

2 Owen DeCosta
3 Ryan Lopes
4 Rian Lindo
5 Scott Barnes

Race 3

1 Ryan Rebello

2 Owen DeCosta
3 Ryan Lopes
4 Rian Lindo

Shifters Class Modified

Race 1


1 Austin Riley

2 Ben Savill

Race 2

1 Austin Riley


Race 3

1 Austin Riley

 
 
Sunday, January 06, 2019
Bermuda Karting Club Round Up

IslandStats.com
The Bermuda Karting Club’s season continued at the Rubis Southside Motor Sports Park with the first raced day of 2019.

Nile Bean won all three races in the Cadet Class, while Blake Horseman won all three Tag Senior Class races on the day.

David Barbosa took the checkered flag twice in the L206 Masters Class, while Jeff Sousa won the other. Scott Barnes won all three races in the L206 Senior Class.

The Tag Junior Class saw Ashley Horseman proving to strong winning all three races, while Owen DeCosta won two of the three races in the Shifters Stock Class and Scott Barnes won the other. Ben Savill won two of the three Shifters Modified Class races, with Stephen Corrado winning the other.

Cadet Class

Race 1


1 Nile Bean

2 Nathan DeCosta
3 Jacob Hines

Race 2

1 Nile Bean

2 Nathan Decosta
3 Jacob Hines

Race 3

1 Nile Bean

2 Nathan Decosta
3 Jacob Hines

Tag Senior Class

Race 1


1 Blake Horseman

2 Scott Barnes
3 Stephen Corrado
4 David Selley
5 Ryan Burgess
6 Ryan Lopes
7 Mark Selley
8 Bobby DeCosta
9 Richard Talbot

Race 2

1 Blake Horseman

2 Scott Barnes
3 David Selley
4 Ryan Burgess
5 Richard Talbot
6 Ryan Lopes
7 Mark Selley
8 Bobby DeCosta
9 Stephen Corrado

Race 3

1 Blake Horseman

2 Scott Barnes
3 Richard Talbot
4 Mark Selley
5 Ryan Lopes
6 Ryan Burgess
7 Bobby DeCosta
8 Stephen Corrado
8 David Selley

L206 Masters Class

Race 1


1 David Barbosa

2 Jeff Sousa
3 Travis Lewis
4 Robert Wheatley
5 Bobby DeCosta
6 Andy Pereira

Race 2

1 Jeff Sousa

2 David Barbosa
3 Robert Wheatley
4 Travis Lewis
5 Andy Pereira
6 Bobby DeCosta

Race 3

1 David Barbosa

2 Jeff Sousa
3 Travis Lewis
4 Robert Wheatley
5 Andy Pereira
6 Bobby DeCosta

L206 Senior Class

Race 1


1 Scott Barnes

2 Edward Cook
3 Justin Lindo
4 Kenneth Harrison

Race 2

1 Scott Barnes

2 Edward Cook
3 Justin Lindo

Race 3

1 Scott Barnes

2 AJ Durham
3 Justin Lindo

Tag Juniors Class

Race 1


1 Ashley Horseman

2 Jorja Thomas
3 Jayden Brimmer
4 Jauza James
5 Jaden Maplas

Race 2

1 Ashley Horseman

2 Jorja Thomas
3 Jayden Brimmer
4 Jauza James
5 Jaden Maplas

Race 3

1 Ashley Horseman

2 Jorja Thomas
3 Jayden Brimmer
4 Jauza James
5 Jaden Maplas

Shifters Class Stock

Race 1


1 Scott Barnes

2 Ryan Rebello
3 Rian Lindo
4 Owen DeCosta
5 Ryan Lopes

Race 2

1 Owen DeCosta

2 Scott Barnes
3 Ryan Lopes
4 Ryan Rebello
5 Rian Lindo

Race 3

1 Owen DeCosta

2 Scott Barnes
3 Ryan Lopes
4 Ryan Rebello
5 Rian Lindo

Shifters Class Modified

Race 1


1 Stephen Carrado

2 Ben Savill

Race 2

1 Ben Savill


Race 3

1 Ben Savill

 
 
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com