Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed

Athletics Home
Current Scores
Historical Scores
History of
Bermuda Day
Marathon Winners
Results / Entrants
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
IslandStats.com RSS Feed


Saturday, March 17, 2018
Bermuda Sports Awards 2017

Sakari Famous Junior Female of the Year
Tyler Butterfield and Flora Duffy were tonight crowned the Bermuda Male and Female Athletes of the Year. Delray Rawlins and Sakari Famous are the Junior Male and Female Athletes of the Year.

This title is Butterfield’s 5th title in a row and 6th overall, while multiple World Champion Duffy captured her 4th in row and her 7th overall.

Male Athlete of the Year

Tyler Butterfield - Triathlon

Female Athlete of the Year

Flora Duffy - Triathlon

Junior Male Athlete of the Year

Delray Rawlins – Cricket

Junior Female Athlete of the Year

Sakari Famous – Track & Field

Achievement Awards

Delray Rawlins – Cricket
Tyrone Smith – Track & Field
Shaquille Dill – Track & Field
Jessica Lewis – Para-Athletics
Cecilia Wollmann – Sailing
Tyler Butterfield – Triathlon
Flora Duffy – Triathlon

Junior Achievement Awards

Erica Hawley – Triathlon
Tyler Smith – Triathlon
Cecilia Wollmann – Sailing
Matthew Oliveria – Cycling
Ahzai Smith – Smith
Delray Rawlins - Cricket
Sakari Famous - Track

Appreciation Award

Bank of Bermuda Foundation
Bermuda Dressage Group

Special Achievement Awards

James Michelsen – Equestrian
Troy Harvey – Football
Anthony Mouchette – Football

Sports Citation Awards

Somerset Trojans - Football
Ashton Thomas – Softball
Devonshire Diamonnettes – Softball
Frederick West – Cricket
Joseph Bailey – Cricket

Special Recognition Award

Bermuda Under 17 Women’s National Team
Bermuda Red Bull Team


Brianna Ray & Delray Rawlins


Danni Watson & Ian Coke

Tuesday, March 13, 2018
Bermuda Boxers Fall In Mexico

Bermuda Boxers Andre Lambe and Tyler Christopher both went down on the same day in the Central American and Caribbean Qualifiers in Tijuana, Mexico.

Lambe went down in a Technical Knockout against his opponent from Guatemala, while Christopher went down to his opponent from Panama in a Split Decision.

Sunday, March 11, 2018
Round the Grounds Round Up

The 2018 Round the Grounds races took place at the Botanical Gardens.

Jake Brisland and Katherine Bean-Rosario are the Boys and Girls 11-12 Years Old Champions, Brislane clocked time of 5:15.2, while Jayson Simons was second in 5:20.7 and Tajai Goater finished third in 5:22.3. Bean-Rosario was the 8th runner to cross the line stopping the clock in 6:15.6, Sarah Lawrence was the second female and 10th overall clocking 6:25.6 and one spot back was Zylah Bean the third female finisher with a time of 6:33.3.

Quin Burgess won the Girls 4 Years Old race with a time of 1:56.2, Poppy Parry was second in 2:03.5 and Alessia Vianello finished third with a time of 2:12.1.

The Boys 4 Years Old race was won by Jahkari Samuels who stopped the clock in 1:55.9, Lewis MacFarlane was second in 2:00.1 and Lux Smith finished third with a time of 2:02.8.

The Girls 6 Years Old saw Riana Robinson run to victory in 3:27.6, Brooklyn Myers was second in 3:33.9 and Avery Taylor finished third clocking 3:34.7.

Ta'Han Eve won the Boys 6 Years Old stopping the clock in a time of 3:10.9, Harry Bingham was second in 3:19.9 and Conor O'Sullivan finished third stopping the clock in 3:22.2.

Click Here to see the Full 2018 Bermuda Round the Grounds Results

Saturday, March 10, 2018
Dill Advances to Division II Indoor 800m Final

Shaquille Dill represented Saint Augustine's University Track and Field in the NCAA Division II Indoor Track and Field Championships at the Robert W. Plaster Center.

Dill is the defending National Division II Champion in the 800-meter run where he is ranked sixth.

Dill clocked the third fastest qualifying time after winning Heat Two with a time of 1:51.50, to advance to the Final to defend his Title.
Thursday, March 08, 2018
Bermuda School Archery Round Up

A total of 43 Archers competed in David Semos Archery and Indigo Archery events at various times and locations around the Island.

Listed are the high scores for Bare Bow (BB) and Compound Bows (CU).

The Bare Bow Over 12 High Scorer was Alana Frith from the Somersfield Academy with a score of 282, while the Bare Bow 11 and Under top scorer was Caitlin Neijmeyir from BHS recording a score of 250. The High Score in the Compound Bows 11 and Under Division was Jayden Masters from the Home School Group with a score of 220.

Home School Group

Bare Bow 11 and Under

239 Logan Veira

139 Gus Fresenbruch

Compound Bow 11 and Under
220 Jaden Masters

Somersfield After School Archery

Bare Bow 12 and Over

282 Alana Frith

Bare Bow 11 and Under

214 Samantha Osbourne

204 Cameron Simmons
201 Andrew Garside

WindReach Archery

Bare Bow 12 to 15

283 Dominic Every

Compound Bows 11 and Under

208 Liam

185 Ethan Vonhassel

BHS After School Archery

Bare Bow 11 and Under

250 Caitlin Neijmeyir

211 Lelia Duran
208 Makayla Abbott

Archery at The Rectory

Bare Bow 12 to 15

235 Sam Pettit

231 Rowdy Crockwell
190 Cameron Pallett

Bare Bow 11 and Under

149 Henry Evans

St. George’s Prep After School Archery / Indigo Archery

Bare Bow 11 and Under

128 Ethan Vonhassel

119 Amia Lightbourne
105 Lian Davis
Last 75 Headlines

IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
© Copyright IslandStats.com