Shane McDonnell Went Down Twice IslandStats.com The AXA Bermuda Squash Racquets Association Club Championships 2018 got underway at the Devonshire Club.
A total of eight matches needed five games to decide a winner, Anthony Fellowes won his Men’s A match against Chris Dawson 11-7, 7-11, 4-11, 15-13, 11-2, while Hadleigh Farrer defeated Romar Douglas 11-7, 16-14, 10-12, 8-11, 11-8.
In the Men’s Veterans Division, Colin Alexander defeated Shane McDonnell 7-11, 11-9, 8-11, 11-8, 11-9.
Alex Southern won his Men’s B Division match over beat Tony Prentice 11-5, 10-12, 11-5, 2-11, 13-11 and Graeme Henderson defeated McDonnell 11-7, 6-11, 13-15, 11-2, 11-8.
In Men’s C Division action Henrik Knudsen defeated Tariq Ahmed 11-6, 9-11, 11-8, 6-11, 11-7, Nick Nebard defeated Mark Zuill 11-8, 12-14, 11-9, 9-11, 11-8 and Geoff Law defeated Matt Gorrell 9-11, 11-8, 7-11, 11-4, 11-8. Men’s A Division
11 11 11 Nick Kyme defeated 03 01 04 Peter Drury
11 07 04 15 11 Anthony Fellowes defeated 07 11 11 13 02 Chris Dawson
11 11 05 11 Korin Knights defeated 06 07 11 08 Piers Carr
11 11 11 Kristian Muldoon defeated 02 04 04 Mark James
11 11 11 D’Vario Thompson defeated 03 05 03 Bill Dickinson
11 11 11 John Fletcher defeated 04 08 06 Elijah Simmons
11 16 10 08 11 Hadleigh Farrer defeated 07 14 12 11 08 Romar Douglas
11 11 11 Anaya Smith defeated 09 06 05 Peter Cooper
Men’s Veterans Division
11 11 11 Peter Cooper defeated 01 05 04 Kevin Gillespie
11 11 11 Daniel Sullivan defeated 03 07 08 Adam Hawley
11 11 11 Jeff Ingelman defeated 03 06 08 Tony Riker
11 11 07 11 Peter Drury defeated 02 02 11 04 Ricky Spence
11 11 11 Colin Couper defeated 07 04 07 Kyle Thompson
11 11 11 Eugene Bothello defeated 04 02 05 Mark Zuill
07 11 08 11 11 Colin Alexander defeated 11 09 11 08 09 Shane McDonnell
11 11 11 Bill Dickinson defeated 08 06 04 Paul West
Men’s B Division
11 11 11 Leith Raw defeated 04 04 05 Florin Radu
11 11 03 11 Ryan Spencer Arscott defeated 05 06 11 06 Jeff Ingelman
11 13 11 Colin Couper defeated 07 11 06 Euan Melrose
11 13 11 Alex Adelsberg defeated 07 11 06 Kyle Thompson
11 10 11 02 13 Alex Southern defeated 05 12 05 11 11 Tony Prentice
11 06 13 11 11 Graeme Henderson defeated 07 11 15 02 08 Shane McDonnell
11 08 16 11 Matthew Elliott defeated 07 11 14 09 Kurt Thomas
Men’s C Division
11 11 12 Ian Fox defeated 04 03 10 Andrew Cox
11 11 11 Graham Moss defeated 06 07 05 Neil Varwandkar
11 17 12 Quintin Venter defeated 06 15 10 Manjit Varwandkar
11 09 11 06 11 Henrik Knudsen defeated 06 11 08 11 07 Tariq Ahmed
09 11 11 11 Paul West defeated 11 04 02 06 Eli Carpol
11 12 11 09 11 Nick Nebard defeated 08 14 09 11 08 Mark Zuill
09 11 07 11 11 Geoff Law defeated 11 08 11 04 08 Matt Gorrell
|