The Bermuda Karting Club hosted the regular season racing on the Track at the Southside Motor Sports Park.
Jason North drove to victory in all three Tag Senior Class races on the day, with Steven Eversley finished second twice, he also recorded a third place finish, Amber Lopes finished second in the second race and third in the third, Robert Decosta recorded a third place finish in the first race.
Jamie Newton took the checkered flag 3 times winning all three races in the Cadet Junior Class, Nile Bean finished second twice and he also recorded a third, while Jacob Hines finished second in the second race and Ashley Horseman finished third twice.
Blake Horseman won all three races in the Tag Junior Class, with Ryan Lopes finishing second three times and Owen Decosta finished third three times.
Shannon Caisey won all three races in the Shifter Modifier Class, with Devon Durrant finishing second three times. Jason North took the checkered flag in all three races in the Shifter Stock Class, Ryan Rebello finished second three times and Corey Lewis finished third three times.
TAG SENIOR CLASS RACE 1
1 Jason North 2 Steven Eversley 3 Robert Decosta 4 Amber Lopes 5 Bilal Binns 6 Richard Walker
TAG SENIOR CLASS RACE 2
1 Jason North 2 Amber Lopes 3 Steven Eversley 4 Robert Decosta 5 Richard Walker 6 Bilal Binns
TAG SENIOR CLASS RACE 3
1 Jason North 2 Steven Eversley 3 Amber Lopes 4 Robert Decosta 5 Richard Walker 6 Bilal Binns
TAG JUNIOR CLASS RACE 1
1 Blake Horseman 2 Ryan Lopes 3 Owen Decosta
TAG JUNIOR CLASS RACE 2
1 Blake Horseman 2 Ryan Lopes 3 Owen Decosta
TAG JUNIOR CLASS RACE 3
1 Blake Horseman 2 Ryan Lopes 3 Owen Decosta
SHIFTER MODIFIED CLASS RACE 1
1 Shannon Caisey 2 Devon Durrant
SHIFTER MODIFIED CLASS RACE 2
1 Shannon Caisey 2 Devon Durrant
SHIFTER MODIFIED CLASS RACE 3
1 Shannon Caisey 2 Devon Durrant
SHIFTER STOCK RACE 1
1 Jason North 2 Corey Lewis 3 Ryan Rebello 4 Michael Fontanetta
SHIFTER STOCK RACE 2
1 Jason North 2 Corey Lewis 3 Michael Fontanetta 4 Ryan Rebello
SHIFTER STOCK RACE 3
1 Jason North 2 Corey Lewis 3 Ryan Rebello 4 Michael Fontanetta
CADET JUNIOR CLASS RACE 1
1 Jamie Newton 2 Nile Bean 3 Ashley Horseman 4 Nathan Decosta 5 Jacob Hines 6 Jacob Perreira 7 Ryan Burgess 8 Jayden Brimmer 9 Jorja Thomas 10 Charlie Hildabrand
CADET JUNIOR CLASS RACE 2
1 Jamie Newton 2 Jacob Hines 3 Nile Bean 4 Ashley Horseman 5 Nathan Decosta 6 Jacob Perreira 7 Jayden Brimmer 8 Jorja Thomas 9 Charlie Hildabrand 10 Ryan Burgess
CADET JUNIOR CLASS RACE 3
1 Jamie Newton 2 Nile Bean 3 Ashley Horseman 4 Nathan Decosta 5 Jacob Hines 6 Jorja Thomas 7 Jayden Brimmer 8 Charlie Hildabrand 9 Ryan Burgess 10 Jacob Perreira