Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Other Sports

Home
Other Sports Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Other Sports
Sunday, April 11, 2010
Open Karate Championships

Action from Hamilton Princess
IslandStats.com
The 28th edition of Bermuda's longest running martial arts event held at the Fairmont Hamilton Princess attracted double the number last year's competitors in forms, weapons forms, point sparring and K-1. Forms Grand Champions were Rhianna Allen (Novice Girls), Ruggero Barlaba (Novice Boys), Jasmyn Renfroe (Intermediate Girls), Princeton Bailey Jr. (Intermediate Boys), Kaelin Cox (Advanced Boys), Garon Wilkinson (Black Belt Men) and Kent Bean (Junior Weapons).

The Point sparring winners were Laje Franklin (6 years), Zebedee Wakely (8-9 years), Jordan Deshields (9-12 years), Kent Bean (15-16 years), Jokiya Trott (Green Belt Men), Sentwali Woolridge (Black Belt Men) and Eugene Ford (Men Over 45), Woolridge defeated Ford 4 - 2 for point sparring Grand Champion.

Forms

Novice -10 Boys

1- Kieron Rushe

2- Niyan Outerbridge

Novice -10 Girls
1- Raykeysha Robinson

2- Nadhiri Simons-Worell

Novice 10-15 Boys
1- Ruggero Barlaba

2- Corey Outerbridge
3- Daniel McRonald
4- Eduardo Vieira

Novice Girls 10-15
1- Rhianna Allen


Novice Girls Grand Champion
Rhianna Allen


Novice Boys Grand Champion
Ruggero Barlaba


Intermediate Boys - 10
1- Jacari Renfroe

2- Chiyaro Wedderburn
3- Zebedee Wakely
4 Roger De Jesus Dill

Intermediate Girls -10
1- Niara Simmons


Intermediate Boys 10-15
1- Tyrese Coakley

2- Amon Wedderburn
3- Tomiko Douglas
4 Tiago Correia

Intermediate Girls 10-15
1-Jasmyn Renfroe

2- Alexis Trott

Intermediate Boys 16-17
1- Princeton Bailey Jr.


Intermediate Boys Grand Champion
Princeton Bailey Jr


Intermediate Girls Grand Champion
Jasmyn Renfroe


Advanced Boys 10-15
1-Kaelin Cox

2- Kent Bean
3 Tyler Dill

Advanced Boys 16-17
1- Antonio Leader Jr


Advanced Boys Grand Champion
Kaelin Cox


Black Belt Men
1- Garon Wilkinson

2- Zenji Ingham

Black Belt Men Over 45
1- Richard Gibbons

2- Gregory Eversley
3- Anthony Leader Sr
4- John O’Doherty

Men’s Forms Grand Champion
Garon Wilkinson


Weapons
Boys 10-15

1- Kent Bean

2- Kaelin Cox

Boys 16-17
1- Antonio Leader Jr

2- Samir Furqan

Boy’s Grand Champion
Kent Bean


Men’s weapons
1- Garon Wilkinson


Fighting
Boys 6-7

1- Laje Franklin

2- Noah Simmons-Botelho

Boys 8-9
1- Zebedee Wakely

2- Shynori Darrell
3- Jibreel Talbot
4- Luis Pontes
Fighting
Boys 9-12

1- Jordan Deshields

2- Tyzhun Moniz
3- Nathaniel Simmons

Boys 15-16
1- Kent Bean

2- Samir Furqan
3- Che Durham
4- Cole Durham

Green Belt Men
1- Jokiya Trott

2- Davino Ribeiro

Black Belt men
1- Sentwali Woolridge

2- Oteo Smith

Black Belt Men 45+
1- Eugene Ford

2- Gregory Eversley
3- Brian Eversley

Black Belt Mens Grand Champion
Sentwali Woolridge


Fighting - Muay Thai
Nathan Dill
defeated Trevor Lanyon TKO
Sentwali Woolridge
defeated Jonathan 90 – 81
Bill MClure
defeated Shannon Ford 87 – 85
Reyel Bowen
defeated Darren Lee 89 - 82

Novice Girls Extra
1- Ryley Mason
Last 75 Headlines





IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com