Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Track and Field

Home
Track and Field Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Track and Field
Monday, July 10, 2023
Bermuda Pacers Compete at Flying Angels Meet

IslandStats.com
Members of the Bermuda Pacers Track Club continued competing at the Flying Angels International Track & Field Championships at the Toronto Track & Field Centre.

In the Under 15 Girls 100 Meter Dash, Lashee Jones won the Silver medal clocking a time of 12.53, while Malik Paynter won the Bronze Medal in the Under Boys 100 Meter Dash stopping the clock in 11.74, Andre Hollinsid finished 8th with a time of 12.49.

During the Under 20 Boys 1500 Meter Run, J’auza James clocked a time of 5:48.56 to win the Silver Medal.

The Pacers Under 13 Girls 4x100 Meter Relay A team of Zakhya Scott, Jasmine Reid-Rubaine, Sukanya Jobson, and Zaria Codrington won the Silver Medal with a time of 55.33, the B team of Leydi Raynor, Amaya Davis, Alae Rochester, and Rachel Davis finished 7th clocking 57.17.

Lashee Jones, Saniya Place, and Leilani Peter captured the Under 15 Girls 4x100 Meter Relay Gold Medal clocking 51.79.

Malik Paynter won the Under 15 Boys Long Jump Gold Medal with a top leap of 5.53m, while Aaron Lugo finished 12th in the Under 16 Boys Long Jump with a top leap of 4.44m. Harlo Robinson had a leap of 3.59m to finish 7th in the Under 11 Boys Long Jump.

During the Under 13 Girls Long Jump, Jasmine Reid-Rubaine won the Bronze Medal had a top distance of 4.42m. Tamae Davis won the Under 9 Girls 800 Meter Run Silver Medal clocking a time of 3:15.66, while Zaya Zuill won the Under 11 Girls 800 Meter Run Bronze Medal with a time of 2:52.42.

The Under 13 Girls 800 Meter Run Bronze Medal was won by Sukanya Jobson with a time of 2:31.31, while Riana Robinson finished 6th clocking 2:41.66.

Amaris Munya won Gold in 2:24.42, and Azari Jones won the Silver in 2:26.0 competing in the Under 15 Girls 800 Meter Run. Jaeda Grant won her third Gold Medal clocking 2:22.42 in the Under 16 Girls 800 Meter Run.

During the Under 11 Boys 800 Meter Run, Jemani Scott won the Silver Medal clocking a time of 2:45.64, while Tobiah Goodchild finished 4th competing in the Under 15 Boys 800 Meter Run, and Maximillian Reid finished 5th competing in the Under 18 Boys 800 Meter Run clocking 2:11.91.

J’auza James won the Gold medal competing in the Under 20 Boys 800 Meter Run stopping the clock in 2:03.23, Giselle Reid-Rubaine finished 6th clocking a time of 37:49 competing in the Under 9 Girls 200 Meter Dash.

In the Under 11 Girls 200 Meter Dash, Ava St. Luce won the Silver Medal clocking a time of 29.04, while Mylah DeSilva finished 4th clocking 30.48. Tyler Dunkley won the Gold Medal in the Under 11 Boys 200 Meter Dash clocking a time of 27.05.
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com