Bermuda Power Boat Association Announce 2024 Season
IslandStats.com
The Bermuda Power Boat Association has released their 2024 Season Schedule.
The season is scheduled to get underway on May 25th with Junior Races at Ferry Reach, while the Senior race season will get underway the next day.
The National Championship Series will get underway on June 9th, the Bermuda Charge will take place in the Hamilton Harbour on June 30th, while the Around the Island Race is scheduled for August 11th.
The season is scheduled to end October 6th with racing at Ferry Reach.
Monday, November 13, 2023
Selley & Bridges Compete in Key West
IslandStats.com
The P1 Offshore Key West Racing concluded the 2023 Season in Florida with Bermuda’s David Selley and Steven Bridges taking to the water.
In Heat One, Selley and Bridges competing in the Super Stock Class finished 4th representing Team Bermuda / GL Construction.
In Heat Two, Selley and Bridges crossed the line 8th, the pair would finish 6th overall in the Class.
Reese Langheim and Julian Maldonado in Jackhammer won the Class, with Daren Kittredge and Casey Boaz in Northwing Offshore finishing second, and Cole Leibel, and Gary Ballough in Big East Construction finished 3rd.
Saturday, September 02, 2023
Selley & Bridges Compete in St. Pete Grand Prix
IslandStats.com
The P1 Offshore St. Pete Grand Prix got underway in Florida with Bermuda’s David Selley and Steven Bridges taking to the water.
On Day One, Selley and Bridges competing in the Super Stock Class finished 4th representing Team Bermuda / GL Construction.
Sean Conner and Shaun Torrente won the Class.
Sunday, August 13, 2023
2023 RUBiS Around the Island PowerBoat Race
IslandStats.com
David Selley & Keith Bridges claimed the 2023 RUBiS Around the Island Power Boat Race title, while Santiago Roe claimed the overall 2023 RUBiS Around the Island Junior Race title, and Cleveland Maybury won the Jet Ski Title all at Ferry Reach.
2023 RUBiS Around the Island Power Boat Race Results
1st - S8: David Selley & Keith Bridges - 33:44:00 2nd - S22: Andrew Cottingham & Henry Talbot - 33:44:30 3rd - C25: Chad Sutherland & Lee Wilson - 47:06 4th - A26: Shane Maderios & Josh Holder - 57:57 5th - BV111: Brandon DeSilva & Blake Burgess - 55:54 6th - BV276: Patrick Stamper & Marcus Pimentel - 56:41 7th - S7: Jauza James & Daric Seymour - 47:34 8th - Cleveland Maybury & Joshua Thompson - 1:08 9th - D177: Craig Nesbitt Jr & Craig Nesbitt Sr - 1:03:26 10th - B71: Rickai Raynor & Ricky Raynor - 1:10:07 A83 - Ricky Sousa & Chris DeSilva - DNF BV351 - Philip Raposo & Kieran White - DNF B4 - Howard Ascento & Sadune Raynor - DNS B77 - Jody Carreiro & Tony Carreiro - DNF B441 - Quincè Dowling & Tai Bean - DNF D10 - Shaki Easton & M’Kai Hodsoll - DNF D297 - Steven Meireles & Brian Ventura - DNF D999 - Stuart Durham & Jim Durham - DNF
Junior Racing Program
Group A
1st: Bakari Smith Jr 2nd: E’Mari Ingemann 3rd: Sayla Williams
Group B
1st: Ryan McLean 2nd: O’Sheah Douglas 3rd: Ade Ible
Group C
1st: Santiago Roe 2nd: Ny-Sir Bremar
Finals
1st: Santiago Roe 2nd: Ryan McLean 3rd: Bakari Smith Jr.