Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Motor Sports

Home
Motor Sports Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Motor Sports
Sunday, May 30, 2021
Karting Club Trophy Day #3 Round-Up

IslandStats.com
The Bermuda Karting Club hosted their Trophy Day #3 which was the Lindoís Group of Companies Trophy Day at the RUBiS Southside Raceway.
Click Here to see Pictures of Karting Club Racing May 30th, 2021

In a day that saw the speed return to the track, in split shifts, drivers and mechanics gave their all.

The Tag Senior Class saw Blake Horseman in the winnerís circle in all three races, while the L206 Senior Class saw Scott Barnes take the checkered flag twice in the class, with Jason North winning the other.

Robert Wheatley won all three races in the L206 Masters Class, while Nathan DeCosta drove to victory in all three races in the Tag Junior Class.

Ryan Rebello won two of the three races in the Stock Shifter Class, with Blake Horseman winning the other, while Shannon Caisey won all three races in the Modified Shifter Class, and Isaiah Daniels Green won all three races in the Cadet Class.

Tag Senior Class

Race 1


1 Blake Horseman

2 Scott Barnes
3 Bilal Binns
4 Brian Bulhoes
5 Richard Walker-Talbot

Race Two

1 Blake Horseman

2 Scott Barnes
3 Brian Bulhoes
4 Richard Walker-Talbot
5 Jaden Malpas
6 Bilal Binns

Race Three

1 Blake Horseman

2 Scott Barnes
3 Bilal Binns
4 Brian Bulhoes
5 Jaden Malpas
6 Richard Walker-Talbot

L206 Senior Class

Race One


1 Scott Barnes

2 Rian Lindo
3 David Barbosa
4 Jeff Sousa
5 Justin Lindo
6 Max Corriea
7 Marc Tucker
8 Brian Hall
9 Matt Flynn
10 Jason North

Race Two

1 Jason North

2 Scott Barnes
3 Rian Lindo
4 David Barbosa
5 Jeff Sousa
6 Justin Lindo
7 Max Corriea
8 Marc Tucker
9 Brian Hall
10 Matt Flynn

Race Three

1 Scott Barnes

2 Jason North
3 David Barbosa
4 Jeff Sousa
5 Rian Lindo
6 Max Corriea
7 Matt Flynn
8 Marc Tucker
9 Brian Hall
10 Justin Lindo

L206 Masters Class

Race One


1 Robert Wheatley

2 Bobby DeCosta
3 Kenneth Harrison

Race Two

1 Robert Wheatley

2 Kenneth Harrison
3 Bobby DeCosta

Race Three

1 Robert Wheatley

2 Bobby DeCosta
3 Kenneth Harrison

Tag Juniors Class

Race One


1 Nathan DeCosta

2 J'auza James
3 Jayden Bimmer

Race Two

1 Nathan DeCosta

2 J'auza James
3 Jayden Bimmer
4 Nile Bean

Race Three

1 Nathan DeCosta

2 Nile Bean
3 J'auza James
4 Jayden Bimmer

Shifter Stock

Race One


1 Ryan Rebello

2 Blake Horseman
3 Ryan Burgess
4 Jorja Thomas
5 Brandon Franks

Race Two

1 Blake Horseman

2 Ryan Rebello
3 Ryan Burgess
4 Jorja Thomas
5 Brandon Franks

Race Three

1 Ryan Rebello

2 Blake Horseman
3 Brandon Franks
4 Ryan Burgess
5 Jorja Thomas

Shifter Modified

Race One


1 Shannon Caisey

2 Ben Savill

Race Two

1 Shannon Caisey

2 Ben Savill

Race Three

1 Shannon Caisey


Cadet Class

Race 1


1 Isaiah Daniels Green

2 Jonah Moniz
3 Syah Pedro

Race 2

1 Isaiah Daniels Green

2 Jonah Moniz
3 Syah Pedro

Race 3

1 Isaiah Daniels Green

2 Jonah Moniz
3 Syah Pedro

 
 
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com