The Bermuda Karting Club Race season continue at the Rubis Moto Sports Way at the Southside Facility.
Jason North drove to victory in all three races in the Shifter Modified Class, while Ryan Rebello won two of the three races in the Shifter Stock Class, Scott Barnes won the other.
Jeff Sousa took the checkered flag three times in the L206 Class, while Corey Lewis won two of the three races in the L206 Senior Class, with Lauryn Burgess winning the other. Ryan Burgess won all three races in the Tag Junior Class.
David Selley won two of the three Senior Tag Class races on the day, with Scott Barnes winning the other, while Jamie Newton powered his Kart to victory three times in the Cadet Junior Class.
SHIFTER MODIFIED CLASS RACE 1
1 Jason North
SHIFTER MODIFIED CLASS RACE 2
1 Jason North 2 Shannon Caisey
SHIFTER MODIFIED CLASS RACE 3
1 Jason North 2 Shannon Caisey
SHIFTER STOCK CLASS RACE 1
1 Ryan Rebello 2 Scott Barnes 3 Corey Lewis 4 Michael Fontanetta 5 Ryan Lopes
SHIFTER STOCK CLASS RACE 2
1 Scott Barnes 2 Ryan Rebello 3 Ryan Lopes 4 Michael Fontanetta 5 Corey Lewis
SHIFTER STOCK CLASS RACE 3
1 Ryan Rebello 2 Scott Barnes 3 Ryan Lopes 4 Michael Fontanetta 5 Corey Lewis
TAG JUNIOR CLASS RACE 1
1 Ryan Burgess 2 Nick Narraway
TAG JUNIOR CLASS RACE 2
1 Ryan Burgess 2 Nick Narraway
TAG JUNIOR CLASS RACE 3
1 Ryan Burgess 2 Nick Narraway
L206 RACE 1
1 Jeff Sousa 2 Joey Newton 3 Travis Lewis 4 Steven Bridges 5 Justin Wall 6 Robert DaCosta
L206 RACE 2
1 Jeff Sousa 2 Joey Newton 3 Robert DaCosta 4 Travis Lewis 5 Steven Bridges 6 Justin Wall
L206 RACE 3
1 Jeff Sousa 2 Joey Newton 3 Travis Lewis 4 Robert DaCosta 5 Justin Wall 6 Steven Bridges
L206 Senior Race 1
1 Corey Lewis 2 Lauryn Burgess
L206 Senior Race 2
1 Corey Lewis 2 Lauryn Burgess
L206 Senior Race 3
1 Lauryn Burgess 2 Corey Lewis
TAG SENIOR CLASS RACE 1
01 David Selley 02 Jason North 03 Scott Barnes 04 Ryan Lopes 05 David Barbosa 06 Blake Horseman 07 Amber Lopes 08 Brian Monk 09 Bilal Binns 10 Richard Walker
TAG SENIOR CLASS RACE 2
01 David Selley 02 Jason North 03 Scott Barnes 04 David Barbosa 05 Ryan Lopes 06 Blake Horseman 07 Amber Lopes 08 Brian Monk 09 Bilal Binns 10 Richard Walker
TAG SENIOR CLASS RACE 3
01 Scott Barnes 02 David Barbosa 03 Jason North 04 Ryan Lopes 05 Blake Horseman 06 Amber Lopes 07 Brian Monk 08 Richard Walker 09 Bilal Binns 10 David Selley
CADET JUNIOR CLASS RACE 1
1 Jamie Newton 2 Jacob Hines 3 Ashley Horseman 4 Nile Bean 5 Jorja Thomas 6 Charlie Hildabrand 7 Jauza James
CADET JUNIOR CLASS RACE 2
1 Jamie Newton 2 Nile Bean 3 Ashley Horseman 4 Jacob Hines 5 Jorja Thomas 6 Charlie Hildabrand 7 Jauza James
CADET JUNIOR CLASS RACE 3
1 Jamie Newton 2 Jacob Hines 3 Ashley Horseman 4 Nile Bean 5 Charlie Hildabrand 6 Jorja Thomas
|